Uzman İsim Açıkladı: Altın Bankadan mı Alınmalı Yoksa Kuyumcudan mı?

Modern dünyada binlerce farklı yatırım aracı çıksa da, her dönemin güvenli limanı olan altın Türkiye’de en popüler yatırım aracı olmaya devam ediyor.

Altın fiyatlarının yükseleceğine yönelik beklenti, yatırımcıların tercihini yeniden emtia piyasalarına çevirirken, altın almak isteyen yatırımcılar için büyük bir ikilem ortaya çıkmış durumda. Kuyumculardan alınan fiziksel altın ile bankacılık uygulamalarından alınacak altın arasında kalan vatandaşlara, uzman isimlerden dikkat çeken yorumlar geldi.

Özellikle hırsızlık ve dolandırıcılık vakalarına önlem olması amacıyla birikim yapacağı altınları evinde saklamak istemeyen vatandaşlar, mobil uygulamaların daha güvenli olduğunu düşünüyor. Ancak son yıllarda siber saldırılar ile birlikte mobil bankacılık uygulamalarında da dolandırıcılık vakaları tavan yapmış durumda.

ALTINI NEREDEN SATIN ALMAK GEREKİYOR?

Peki gerçekten de hangi yöntem altın yatırımcısı için daha avantajlı? Bu soruya ekonomist İslam Memiş yanıt verdi.

Memiş, ucuz altın almak için formülleri açıklarken, “Kullanışlı bir yatırım aracı olarak görülen sertifikalı altın alım satım işlemlerinde komisyon ödeme gibi ek masraf söz konusu olmuyor. Yüzde sıfır stopaj fırsatı sunmasının yanı sıra kolay saklanabilir ve kullanıcı dostu özelliği ile uzmanlar tarafından öneriliyor.

“Altın madenden çıkarıldığında saf hali ile satışa sunulabiliyor. Som altın henüz işlenmemiş hali ile çok daha ucuz bir fiyata alınabiliyor. Ancak bu şekilde almak için kilo ile satın almanız gerekir. Som altın satın aldıktan sonra kuyumcularla anlaşarak bunları işleyebilir ve kar elde edebilirsiniz.

Öte yandan İstanbul Kapalıçarşı, İstanbul Harem, Altın madenciliği yapan şirketlerden som altın ve İnternet e-ticaret sitelerinden toptan altın alınabiliyor. Bu gibi alımlarda altının miktarına göre indirimli fiyatlar uygulanabiliyor. İran’dan gelen ucuz altınlar için Van ilin de tercih seçenekleri arasında yer alıyor.

KISA VADELİ BANKA, UZUN VADELİ KUYUMCU

“Altın bankadan mı ya da kuyumcudan mu alınmalı?” sorusunu da yanıtlayan Memiş, “Bankadan ya da kuyumcudan altın almaya karar vermek için yatırımın süresi dikkate alınıyor.

Eğer uzun vadeli bir yatırım düşünülüyorsa bunun için kuyumcu tercih edilir. Ancak alım satım yapılacaksa bankada almak daha karlı olur” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir