İstanbul, İzmir ve Ankara İçin Deprem Tahmini Herkesi Şaşırttı! Bu Sözleri Ses Getirir!

İstanbul, Ankara ve İzmir’de uzun süre deprem olmayacağını öne süren Prof. Dr. Özgün Ahmet Ercan, Twitter hesabından ilginç bir paylaşımda bulundu.

Ercan, “Bir kere geldik bu dünyaya, yaşamın keyfini çıkar” diyerek İstanbul’da beklenen büyük depreme yönelik yorumlarıyla dikkat çekti.

Açıklamalarında tavsiye niteliği taşıyan Prof. Dr. Ercan, şunları söyledi:

“OKU, YAZ, SESİNİ ÇIKTIKÇA BAĞIR. YÜRÜ, KOŞ, YE, İÇ. SEV, SEVİL, SARIL SEVDİKLERİNE. ÜLKEMİZİN DOĞASINA AT KENDİNİ, DAĞLAR, IRMAKLAR, ÇAĞLAYANLAR, ORMANLAR. HAYDİ.”

Bu açıklamalar, Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür ile Jeofizik Mühendisi Ahmet Ercan arasında gerilime yol açmıştı.

Ercan, İstanbul’da her an 7 büyüklüğünün üzerinde deprem olabileceği uyarısını yapan bilim insanlarına tepki göstererek şöyle konuştu:

“İstanbul’da her an deprem olacağını gösteren bir tane kanıt gösterin size inanayım! Siz böyle söyledikçe siyasetçiler ile müteahhitler sizin sözlerinizi kullanıp oy ile para devşiriyorlar. İnşaat ülkeye katma değer üretmeyen ölü yatırımdır. Yatırım sanayiye kaymalı.”

Görür ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Arkadaşlar, zaman zaman, Twitter’da yazışmalarınızı, sorularınızı, düşüncelerinizi okuyorum. Çoğunuz olumlu yönde ve olması gereken şekilde konuşuyorsunuz. Ama kimi arkadaşlarım sanki bu ülkede depremin konuşulmasından rahatsız oluyor.

Korkmalarını anlıyorum. Korku insani bir duygu ama daha dün on binlerce canımızı kaybettiğimiz bir ortamda ülkemizdeki kentleri deprem dirençli yapalım, insanımız ölmesin söyleminden niye rahatsızlık duyarlar ki. Biz burada depremi değil depreme karşı önlem alalımı konuşuyoruz. Lütfen içinize sevgi dolsun, kendinize gelin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir